Dlaczego trudno czasem świętować? Czyli jak się dobrze spakować
12 marca 2022

Puzzle logiczne – układanka handmade

     Bardzo lubię robić sama zabawki i pomoce edukacyjne z tego, co znajdę w domu (zdaniem niektórych – ze „śmieci”, dla mnie – z „rzeczy, które na pewno kiedyś się przydadzą, więc nie mogę ich wyrzucić”). Surowce wtórne, czyli wszelkie kartonowe opakowania, butelki, folie, nakrętki, rolki po papierze itd. są nieocenionym źródłem inspiracji do kreatywnych prac plastycznych i nie tylko. Ponadto, ponowne wykorzystanie odpadów jest dobre dla naszej Planety, wiadomo. Sam proces przygotowywania zabawek typu DIY (ang. do it yourself - "zrób to sam") jest dla mnie bardzo odprężający (praca twórcza w ciszy i samotności to mój „wentyl” od codziennego gwaru i krzątaniny), aczkolwiek nieczęsto powstają z tego większe projekty, bo wymaga to rzeczywiście dużo pracy i czasu.

      Dziś przedstawiam Ci puzzle logiczne, które zrobiłam dla moich dzieciaków – układanka z kartonu i przezroczystej folii wspierająca rozwój lewej półkuli mózgowej. Do ich wykonania zainspirowały mnie drewniane puzzle firmy Goula, które zobaczyłam kiedyś w internecie, a których nigdzie nie można kupić. Zrobienie tej układanki wymagało dobrego zaplanowania poszczególnych kroków – opisałam je i sfotografowałam na wypadek gdybyś miał(a) czas, ochotę i nieco cierpliwości, żeby zrobić ją samej/samemu. Jak widzisz, moje nie są idealne i to jest ok, bo ważne jest to, czy spełnią swoje zadanie :-).

 

Potrzebne materiały:

• precyzyjny nożyk i mata do cięcia (może być też zwykły karton dla ochrony stołu);

• dwa kwadraty 23x23 cm wycięte z grubego kartonu (takiego, który się nie „marszczy”);

• przezroczyste pleksi (może być wycięte z opakowania po zabawce) lub folia zgrzana w laminatorze;

• ołówek, linijka, nożyczki;

• kryjące farby, pędzle;

• czarny permanentny cienkopis;

• wikol/ klej magiczny.

 

Wykonanie krok po kroku:

Najpierw wycinamy dwa duże kwadraty (u mnie 23x23 cm). W jednym z nich wycinamy 9 małych kwadratów 5x5 cm (trzy rzędy po trzy, w równych odstępach) + małe półkola do podważania ich palcem. Ja dodatkowo pomalowałam go na biało, ale nie jest to konieczne.

Drugi kwadrat malujemy na 9 różnych kolorów w taki sposób, aby po nałożeniu na siebie dużych kwadratów każdy mały kwadrat był innego koloru. Gdy farba przeschnie, sklejamy dwa duże kwadraty.

W małych kwadratach wycinamy 9 dowolnych kształtów, np. figur geometrycznych, zwierząt lub rzeczy (im bardziej schematycznie, tym lepiej). Możemy domalować flamastrem elementy, które ułatwią dziecku rozpoznanie kształtu (np. ogon ryby, noga ślimaka, sznurek balonika). Ja zdecydowałam się na zwierzęta, ale przyznam szczerze, że następnym razem wybrałabym coś prostszego ;-).

Z folii wycinamy 9 kwadratów 4,5x4,5cm o lekko zaokrąglonych brzegach i na każdym rysujemy cienkopisem inny wzór, np. paski pionowe, kratka, kropki, spirala, paski ukośne, fale, krzyżyki, gwiazdki. Przy każdym „okienku” rysujemy wzór, który powinien zostać ułożony, np. piłka w gwiazdki, kwadrat w paski, spiralny ślimak. Puzzle są już gotowe :-).

Zadaniem dziecka jest dopasowanie kształtu i wzoru do właściwego okienka i tym samym ułożenie właściwego obrazka. Same szablony obrazków i folie z wzorami mogą także posłużyć dzieciom do zabaw rysunkowych (odrysowywanie, odwzorowywanie).

 

Instrukcja samodzielnego wykonania puzzli - układanki lewopółkulowej

 

Jakie korzyści przynosi ta zabawa?

Puzzle te, podobnie jak tzw. układanki lewopółkulowe, mają na celu wspierać rozwój lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za logiczne i analityczne myślenie. Odbywa się to poprzez pracę ze wzorem – ćwiczenie umiejętności jego dostrzegania i układania. Ponadto dzieci ćwiczą precyzyjne ruchy palców (mała motoryka) oraz utrwalają nazwy kolorów i zwierząt/ figur. Zabawa może być także dobrym wstępem do nauki kodowania ze względu na podejmowanie działań w określonej kolejności, zgodnie z podanym algorytmem (przepisem).

 

© „Bocianie Gniazdo. Relacja i edukacja”

Bocianie Gniazdo. Relacja i Edukacja

 

 

 

 

 

 
pedagog Malwina Kałużyńska bocianie gniazdo relacja i edukacja blog

OCIANIE

   NIAZDO

    relacja i edukacja

Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog
Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog

© 2022-2024 Malwina Kałużyńska

Malwina Kałużyńska bocianie gniazdo relacja i edukacja

Tylko Miłość jest ważna, reszta to kartki z kalendarza.

Spotkajmy się też tam:

Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog