Otwarte warsztaty stolarskie FabLab Wbijaj! dla dzieci i dorosłych w Warszawie poleca Bocianie Gniazdo Blog
24 maja 2023

Książki i puzzle na Dzień Mamy, czyli polecenia z myślą o budowaniu relacji

  Jak nie wiesz o czym kupić dziecku książkę, to bierz o zwierzętach ;-). Tak głosi starożytne rodzicielskie przysłowie. A ponieważ lada dzień mamy Dzień Mamy to podrzucam Ci kilka naszych polecajek o relacji mama-dziecko, tylko w świecie zwierząt. Propozycje te mówią o uniwersalnych potrzebach: obecności, bliskości, czułości i bezwarunkowej miłości. A jeśli nie mówią wprost, to sam fakt, że usiądziesz ze swym dzieckiem by je przeczytać, umożliwi zaspokojenie tych potrzeb. 

Co tu zatem mamy, drogie mamy (i tatusiowie/ ciocie/ panie etc.)?

 


📚 „Mamusie z dziećmi” by Guido van Genechten


 "Mamusie z dziećmi" to kartonowa książeczka kontrastowa (czarno-biała) wydana w Polsce przez Wydawnictwo "Nasza księgarnia". Dzięki zastosowanej przez holenderskiego twórcę technice frotażu (fr. frottage, czyli tarcie) ilustracje nie wydają się płaskie, lecz bogate fakturowo. Aż chce się je dotknąć, choć wypukłe nie są. Treść jest prosta – zawiera jedynie podpisy, np. mama koń ze źrebaczkiem (pewnie lepiej byłoby mama klacz ze źrebięciem, ale co tam). Uwaga, jest też wersja „tatusiowa”!

 


📚 „Mała biała rybka” by Guido van Genechten


 "Mała biała rybka" to chyba pierwsza książka, którą poznała Iskierka (notabene sama pływała sobie jeszcze wtedy w brzuchu). Pamiętam jak uratowała kiedyś naszą przydługą podróż samochodem – dzięki temu, że wyrecytowałam z pamięci tą i pozostałe książeczki z serii Wydawnictwa Mamania, Iskierka wyciszyła się i w końcu zasnęła. Każdy rodzic doceni. Z drugiej strony, po niej nauczyła się swojego pierwszego, zdecydowanego „nie”… ;-) 

  Zaletą tej książki jest przyjazna dla oka dziecka szata graficzna (również bazująca w dużej mierze na kontraście i frotażu), jak również powtarzalność tekstu ("Czy to jest mama białej rybki?"). W tej uczymy się kolorów, w innej liczenia, w jeszcze innej poznajemy przeciwieństwa. Jest także jedna poświęcona relacji z tatą, chyba moja ulubiona.
[i tak na marginesie, to wystarczyłaby „biała rybka”, prawda? Czepiam się, ale i tak za nią przepadam!]

 

 


📚 „Owl Babies”, czyli „Małe Sówki” by Martin Waddell


"Owl Babies" (w polskim wydaniu Mamanii "Małe Sówki"), to tak piękna książka, że już o niej pisałam na blogu, dlatego uprzejmie odsyłam do tego artykułu, z drzewem :-). 
 

 „Owl Babies”, czyli „Małe Sówki” Martin Waddell

 


📚 „God Gave Us You” by Lisa Tawn Bergren


  "God Gave Us You" to piękna opowieść o tym, że dziecko jest dla rodzica darem od Boga i błogosławieństwem. Mały niedźwiadek słyszy od swojej mamy niedźwiedzicy, że był wyczekiwany, wytęskniony, i że nikt nigdy nie będzie w stanie go zastąpić. To są rzeczy, które chciałby usłyszeć każdy, ale dzieci szczególnie. Moim zdaniem to dobra propozycja dla osób wierzących, jako uzupełnienie wspólnej, wieczornej modlitwy. Może tylko te anielskie niedźwiadki ze skrzydełkami nie do końca do mnie przemawiają, ale cóż ;-)

  Na moim Instagramie polecałam też inną książkę z tej serii - „God Gave Us Christmas”. Jeśli jesteś jej ciekawa/y, możesz zajrzeć.

 

 „God Gave Us You” Lisa Tawn Bergren

 


🧩 Gra edukacyjna "Zwierzaki przytulaki"


  Gra edukacyjna „Zwierzaki przytulaki” (2+) to propozycja od Clementoni, z serii „Uczę się bawiąc”. Jest bardzo przyjemna wizualnie i do tego rozczulająca, bo dopasowujemy młode do brzuchów ich mam (jest ich aż 18). Lubimy bawić się, że dziecko szuka swojej mamy/ mama szuka dziecka – przez chwilę przeżywamy lęk spowodowany rozstaniem, a potem ulgę i wzruszenie, gdy już się odnajdą i mogą przytulić (my przy okazji też <3). 

  Gra rozwija percepcję wzrokową, logiczne myślenie i wspiera małą motorykę (pracę dłoni). Wiadomo, że wypychanie okienek uzależnia prawie tak mocno jak pstrykanie folią bąbelkową, a tu poza okienkami są jeszcze konturowe ramki do dopasowania – dobre ćwiczenie dla nieco starszych dzieci.

 

 Gra edukacyjna "Zwierzaki przytulaki"
 


🧩 Puzzle konturowe mamy i ich młode


  Ostatnią dzisiejszą propozycją są puzzle konturowe od Castorland (3+) - duże, składające się z 4-7 elementów, a więc dobre na początek przygody z puzzlami. U nas były już dwa początki (za jakiś rok będzie trzeci), także dość mocno eksploatowane, a poza tym to wciąż do nich wracamy. Niestety widzę, że nasz wzór nie jest już dostępny w sklepie, za to są dwa inne, również zwierzęta i ich młode.


 Jeśli lubicie puzzle, to polubicie też mój artykuł o tym, jak można się nimi bawić inaczej, również z myślą o budowaniu relacji. Zapraszam do lektury tutaj.

 

 Puzzle konturowe extra size Castorland

 

 

Podsumowując, wspólne czytanie czy układanie puzzli to drobne, ale ważne gesty miłości. Niech wydarzają się Wam każdego dnia, nie tylko od święta i służą Waszej relacji! <3 

 

© „Bocianie Gniazdo. Relacja i edukacja”
Bocianie Gniazdo. Relacja i Edukacja

pedagog Malwina Kałużyńska bocianie gniazdo relacja i edukacja blog

OCIANIE

   NIAZDO

    relacja i edukacja

Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog
Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog

© 2022-2024 Malwina Kałużyńska

Malwina Kałużyńska bocianie gniazdo relacja i edukacja

Tylko Miłość jest ważna, reszta to kartki z kalendarza.

Spotkajmy się też tam:

Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog