Gra "Sokole oko", czyli zakręć i znajdź! Bocianie Gniazdo Blog
05 lipca 2022

Zakręć i znajdź! Prosty pomysł na wciągającą zabawę z tego, co mamy w zasięgu ręki

   Dziś podzielę się z Tobą pomysłem na prostą w przygotowaniu i wciągającą zabawę, zainspirowana popularną za granicą grą „Find it!”.

  Zabawa polega na manipulowaniu zamkniętą butelką wypełnioną sypkim produktem i odszukiwaniu w niej różnych drobnych przedmiotów, wyszczególnionych na liście.

  W naszej domowej wersji gry zastąpiłam plastikowe granulki surowym ryżem (nie lubię marnować żywności, więc do zabaw staram się wykorzystywać produkty niezdatne do jedzenia, np. takie, które się rozsypały lub przeterminowały). Przygotowałam też obrazkową wersję listy do samodzielnej zabawy.

 

Potrzebne materiały:

 • duża, przezroczysta i bardzo mocno zakręcona butelka lub pojemnik dobrze zabezpieczony przed otwarciem (np. zaklejony szeroką taśmą);

 • sypki produkt (np. biały ryż lub perłowa kasza) do wypełnienia butelki;

 • drobne, niepotrzebne przedmioty znalezione w domu, np.: moneta, śrubka, nakrętka, gwóźdź, agrafka, spinacz, klamerka, pineska, zszywki, zapałka, wykałaczka, gumka recepturka, piórko, balonik, kluczyk, skuwka, kolorowy pomponik, mały klocek piankowy, drewniany lub lego, magnetyczna literka, kauczukowa piłeczka, kawałek kredy, szklana kulka, stary pierścionek, kolczyk bez pary, guzik, koralik, sztuczny kwiatek, muszelka, kamyk, pionek i kostka do gry, dzwoneczek, figurka, samochodzik, ruchome oczko, wstążka, kokardka, gumka, spinka bądź wsuwka do włosów, ziarno kawy lub kukurydzy, korek od wina, kuleczka ciecierzycy, łupinka pistacji, żołądź, szyszka, mały kasztan, makaron w różnych kształtach, ziarno fasoli, pestka dyni, ziele angielskie, orzech laskowy lub włoski, fistaszek, zasuszony płatek róży;

 • lista wykorzystanych w zabawie przedmiotów do odhaczania lub skreślania – najlepiej wydrukowana i zalaminowana, aby wystarczyła na dłużej (ja przed włożeniem rzeczy do pojemnika ułożyłam je na kartce i zrobiłam im zdjęcie).

 

Nasza gra wygląda tak:

 

Gra "Sokole oko", czyli zakręć i znajdź! Bocianie Gniazdo Blog

 

Czas na zabawę! Czyli jak to u nas wygląda?

Kręcimy i potrząsamy butelką (moje dzieci wymyśliły, że można ją także rolować stopami) próbując dostrzec jak najwięcej rzeczy z listy (na początku można szukać bez niej, będzie większe zaskoczenie). Komu uda się dostrzec wszystkie przedmioty, krzyczy co mu w duszy gra: „Bingo!”, „Sokole oko!”, „Jestem mistrzem!” lub „Phi, łatwizna!” ;-). Można grać samemu, wylegując się na kanapie, a można szukać z kimś na zmianę, odmierzając przy tym czas stoperem lub małą klepsydrą. Jak kto woli :-). Grę można też rozbudować o nowe zadanie. Jeśli (tak jak ja przypadkowo lub zupełnie celowo) wydrukujesz dwie listy zamiast jednej, możesz drugą pociąć i zalaminować tak, żeby każdy przedmiot był oddzielnie. Wtedy możecie pobawić się od razu w dopasowywanie obrazków. Podobieństwa i różnice będą jeszcze bardziej widoczne.

 

 Gra "Sokole oko", czyli zakręć i znajdź! Bocianie Gniazdo Blog

 

Dla kogo jest ta gra?

Ze względu na bezpieczeństwo lepiej nie dawać zabawki dziecku, które jest na tyle rezolutne, żeby odkręcić butelkę i jednocześnie na tyle ciekawe, żeby próbować jeść jej zawartość. Chyba, że bawimy się razem, wtedy gra nie ma właściwie żadnych ograniczeń, o ile nie oczekujemy od dziecka, które dopiero nauczyło przekręcać się na brzuszek, że znajdzie w butelce agrafkę, tylko pozwolimy mu po prostu z entuzjazmem potrząsać butelką.

 

Jakie zalety ma ta gra?

 • pomaga rozwijać spostrzegawczość (czyli „sokoli wzrok”);

 • uczy cierpliwości i wytrwałości;

 • pomaga rozwijać umiejętność dostrzegania podobieństw i różnic między przedmiotami (np. agrafka a spinacz);

 • poszerza słownik dziecka i wspiera rozwój mowy (poznawanie i nazywanie nowych przedmiotów codziennego użytku, zastanawianie się, do czego mogą służyć, opisywanie ich wyglądu);

 • daje możliwość ćwiczenia umiejętności manipulowania przedmiotem;

 • wspiera rozwój tzw. koordynacji wzrokowo-ruchowej (współpraca ręka-oko);

 • utrwala znajomość kolorów (jeśli użyjemy różnokolorowych przedmiotów);

 • jest zajmująca dla dzieci (dorosłych też) :-)

 

Kto się odważy niech wrzuca zdjęcia swojej gry i napisze jak dużą cierpliwością wykazało się dziecko lub, jak kto woli, ile zyskał czasu na ciepłą kawę! ;-)

 

© „Bocianie Gniazdo. Relacja i edukacja”

 

pedagog Malwina Kałużyńska bocianie gniazdo relacja i edukacja blog

OCIANIE

   NIAZDO

    relacja i edukacja

Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog
Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog

© 2022-2024 Malwina Kałużyńska

Malwina Kałużyńska bocianie gniazdo relacja i edukacja

Tylko Miłość jest ważna, reszta to kartki z kalendarza.

Spotkajmy się też tam:

Malwina Kałużyńska pedagog bocianie gniazdo relacja i edukacja blog